صفحه اصلی > دانشنامه > استفاده صحیح و اصولی از فنآوری های نوین 

استفاده صحیح و اصولی از فنآوری های نوین


امروز که یکی از آخرین روزهای فصل تابستان 1394 است ، در فنآوری های نوین و در دسترس ما، بالاخص در زمینه فنآوری های اطلاعات ، تفاوت های بسیار زیادی نسبت به یک دهه قبل و یا حتی سه سال پیش وجود دارد . همان گونه که همه می دانیم فنآوری های نوین در هر زمینه ای، در جهت بهبود زندگی فردی و اجتماعی انسان ها در تمامی ابعاد فراهم می گردند و نتیجتاً در صورت بازدهی مناسب ، جایگزین ابزارها و فنآوری های قبل از خود می شوند. مثلاً در کشور عزیزمان ایران، تقریباً سه سالی است که گوشی های هوشمند در بازار فراگیر شده و هم اکنون بیش از 70 درصد خرید گوشی، متعلق به این گوشی ها می باشد زیرا که با به پای کار آمدن این گوشی ها و فنآوری های بکار برده شده در سیستم عامل های جدید آنها ، امکانات بسیاری در دسترس کاربران قرار گرفت که تاکنون بدان ها دسترسی نداشتند ، از جمله این امکانات را می توان موارد زیر را برشمرد:
• (User Friendly) کاربر پسندتر بودن سیستم عامل های جدید نسبت به قبل
• قابلیت نصب واستفاده آسانتر نرم افزارهای کاربردی در زمینه های عمومی و تخصصی
• امکان دسترسی به اینترنت با روش های متفاوت از جمله و (Wifi ... , Gprs)
• امکان دسترسی به نسل های جدید اینترنت 3G و 4G
• سخت افزارهای پیشرفته تر از جمله cpu ، حافظه و دوربین های با کیفیت
• امکان برقراری ارتباط آسان بین افراد از طریق نرم افزارهای پیام رسان، مسنجرها و ... که حتّی قابلیت مکالمه صوتی و یا تصویری از طریق بستر اینترنت را فراهم کرده اند.
• نرم افزارهای همراه بانک در جهت تسهیل انجام
و خیلی از موارد دیگر را می توان نام برد که با پیشرفت زیرساخت های مخابراتی کشور، هم اکنون باعث روی آوردن اکثر افراد جامعه به استفاده از این فناوریها شده است.


پیشرفت فنآوری های نوین و در دسترس نسبت به گذشته
در گذشته دسترسی به امکانات کنونی حداقل در زمینه فناوری اطلاعات بصورت کنونی نبود به همین خاطر مشکلات استفاده نادرست از آنها نیز کمتر بود ، امّا در حال حاضر با توجّه به پیشرفت های صورت گرفته به جرأت می توان گفت در اکثر خانه ها حداقل یک رایانه یا لپ تاپ مناسب و گوشی های هوشمند وجود دارد که با امکان دسترسی داشتن به اینترنت با سرعت مناسب ، در صورت عدم استفاده صحیح و اصولی ، نه تنها ممکن است باعث پیشرفت و رفاه حال ما نشود ، بلکه ممکن است دقیقاً نتیجه عکس داشته باشد اگر به اطرافمان خوب نگاه کنیم ، می بینیم که بیشترمان اکثر وقت خود را یا پای کامپیوتر (مشغول بازی ، فیلم ، وبگردی ، سایت های اجتماعی و ...) هستیم و یا مشغول کار با گوشی (وایبر ، لاین ، فیس بوک ، بلوتوث و ...) ، جوری که حتی برای چند دقیقه بر سر سفره ناهار یا شام، کنار خانواده نمی نشینیم ، و این یک هشدار جدّی است که در آینده ای نه چندان دور، مضرّات آن را به عینه (در متزلزل شدن بنیاد خانواده و جامعه) مشاهده خواهیم کرد.

 

فنآوری های نوین در دستان شما


امروزه که در بازار داغ فنآوری های نوین ، حجم بسیار زیادی از آنها بصورت مستمر بر ما عرضه می شود ، اگر از این ابزارها و امکانات بصورت اصولی استفاده نکنیم ، بجای پیشرفت ، حتماً پسرفت خواهیم کرد . فراموش نکنیم ، فنآوری های نوین (امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، اینترنت ، گوشی های هوشمند و ... ) همچون اسبی لجام گسیخته اند که می بایست در اختیار ما قرار گیرند تا به بهترین نحو از آنها در جهت تعالی خود و جامعه استفاده کنیم ، چرا که عصر ، عصر ارتباطات است و فنآوری های اطلاعات ارتباط تنگاتنگی با این عرصه را دار هستند . رها کردن لجام این اسب سرکش یعنی اینکه خودمان و عمرمان را در اختیار این فنآوری ها قرار داده ایم تا به هرکجا که می خواهند ببرند ، به اعماق چاله های دنیای مجازی ، یعنی جاهایی که مِهر و محبّت خانواده کم رنگ شده ، دوستی ها بی اساس ، روابطِ دروغین پر رنگ ، جسم و جان خسته و اعصاب و روان ضعیف گشته است. پس اگر جزء افرادی هستیم که لجام این اسب تندرو را رها کرده ایم ، بهتر است تا دیر نشده ، به خود آمده افسار آنها را بدست گیریم و بگوئیم : به کجا چنین شتابان...! فرهنگ استفاده از هر چیزی مهم تر از خود آن است ، چرا که با استفاده درست از امکاناتِ کوچک و بزرگ ، اگر نیازمان برآورده نشود ، حداقل آسیبی به خود و نزدیکانمان نمی زنیم . هم اکنون ، آسیب های جسمی و روحی ناشی از استفاده نادرست از این امکانات بالاخص رایانه و اینترنت ، بصورت چشمگیری روبه افزایش است ، هر چند که در خصوص آسیب های احتمالی استفاده از گوشی ها نیز بر روی جسم (بالاخص گوشی های چند سیم کارته که طول امواج در آنها چند برابر است) هنوز بصورت رسمی سخن به میان نیامده ، امّا عقل حکم می کند که در استفاده از هر چیزی ، از افراط و تفریط دوری کنیم (به زبانی دیگر : نه به آن شوری شور، نه به این بی نمکی) . پس بهتر است استفاده ی مستمر از کامپیوتر و لپ تاپ ، بصورت زمانبندی شده باشد و در خصوص گوشی ها نیز حتّی الامکان آنها را مقداری از خود دور نگاه داریم حداقل هنگام غذا خوردن و خوابیدن . بد نیست نهایتاً در راستای استفاده ی صحیح از رایانه، اشاره ای به مقاله بسیار خوب مهندس نصیری، تحت عنوان «آموزش مبانی یوگای کامپیوتر» داشته باشیم. با ITPRO موفق و سلامت باشید.
نویسنده: محمود کیاستی
منبع: انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران

 

 

دریافت ایمیل مشتری جهت پاسخگویی به سوالات

 

فروشگاه ماشین های اداری کوروش

 شما مشتری گرامی در این سایت و قسمت های مختلف آن بصورت مستقیم می توانید محصول و کالای مورد نظر خود را با امنیت خاطر از لحاظ کیفیت و مرغوبیت و همچنین برخورداری از خدمات و گارانتی واقعی در ایران تهیه نمائید . نمایندگان فروش ما در استان ها در کمترین زمان ممکن پاسخگوی نیازات شما خواهند بود .

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 639 | بازدید امروز : 318 | کل بازدید : 3857448 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0/6094 


راه اندازی، طراحی، اجرا ، وب سایت:
متين تايم زمستان 1393     Powered by: MatinTime  2014